DUYURU!!!! TÜRKİYE HOBİ - SÜS KUŞLARI ÇALIŞTAYI

DUYURU!!!!         TÜRKİYE HOBİ - SÜS KUŞLARI ÇALIŞTAYI

Kanatlı hayvanların evcilleştirilmelerinden bu yana hobi ve süs hayvanları olarak kullanımlarının önemi tarihsel süreç içerisinde değişiklik gösterse de devam etmektedir.  Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok hobi ve süs kanatlıları dernekleri, birlikleri ve federasyonları kurulmuştur. Bunların bazıları uluslararası örgütlere üyelikleri ile uluslararası güce ulaşmışlardır.  Ancak, bu sektör ülkemizde bilimsel olarak yeteri kadar ele alınmamış ve sektörle yakın ilişkiler geliştirilemediğinden dolayı sektör hakkında yeteri kadar bilimsel bulgular bulunmamaktadır.

Son yıllarda bazı bilimsel çalışmalar ve toplantılar gündeme gelmeye başlamıştır. Hobi ve süs kanatlılarıyla uğraşan yetiştiricilerin bu tür toplantılara ve bilimsel çalışmaya ihtiyaçları olduğu vurgulanmaktadır. Bu toplantılarda paydaşlardan bilim insanları, bakanlık yetkilileri ve üreticilerin bir araya gelerek güncel sorunların belirlenmesi, çözüm önerilerinin oluşturulması ve ihtiyaç duyulan bilgiler için bilimsel çalışmaların yürütülmesi öncelikli konulardır.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi öncülüğünde, Tarım ve Orman Bakanlığı, Zootekni Federasyonu, Türk Tarım - Gıda Bilim ve Teknoloji Dergisi (TURJAF), Uluslararası Kanatlı Hayvanlar - Süs Kuşları Bilim ve Teknoloji Dergisi (IJAPOB), Türkiye Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Federasyonu (TSHF) ve Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu (TKKKF) işbirliğiyle “1. Türkiye Hobi - Süs Kuşları Çalıştayı” Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ev sahipliğinde 9 Eylül 2021 tarihinde saat 9:30’da Online olarak; Türkiye’de kanatlı sektörüne bilimsel çalışmalarıyla ve eserleriyle katkıda bulunan PROF.DR. HASAN RÜŞTÜ KUTLU adına çalıştay düzenlenecektir...